Lekarz dentysta – sprawdź jak wygląda wizyta

Stomatolog  u niektórych ludzi budzi nieufność lub lęk. Szczególnie, jeśli w dzieciństwie mieli jakieś nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Również osoby, które spotkały się z nieprofesjonalnym podejściem, mogą odczuwać pewien dyskomfort na myśl o wizycie u dentysty. Warto jednak poszukać dobrego lekarza stomatologa, który zadba o nasze uzębienie i dobre samopoczucie podczas wizyty. Wizyta u dentysty może być kontrolna, wówczas pacjent umawia się na przegląd i ewentualne zdejmowanie osadu. Większy stres wywołuje wizyta, która jest niezbędna, ponieważ coś zaczyna nas boleć. Wtedy najprawdopodobniej konieczne będzie opracowanie jakiegoś zęba.

Lekarz dentysta – czy strach przed dentystą jest normalny?

Strach przed dentystą występuje w większości osób. Nie u wszystkich jest to spowodowane wcześniejszymi nieprzyjemnymi doświadczeniami. Część osób po prostu podświadomie boi się sytuacji, w której może odczuwać dyskomfort albo stracić kontrolę. Tutaj kluczową rolę odgrywa stomatolog, do którego pacjent powinien mieć zaufanie. Wówczas prościej mu będzie przełamać wszelkiego rodzaju obawy i lęki. Wybierając lekarza szukajmy osoby. która będzie profesjonalna i kompetentna, a dodatkowo po prostu wzbudzi naszą sympatię.

Opryszczka a dentysta – kiedy wizyta u stomatologa nie ma sensu?

Czasami ze względu na sytuację warto przełożyć wizytę u stomatologa, ponieważ leczenie i tak nie będzie mogło się odbyć. Jedną z częstszych wątpliwości jest „opryszczka a dentysta.” Jednak przeciwwskazań do leczenia dentystycznego jest więcej. Należą do nich:

 • przeziębienie
 • gorączka
 • afty

Lekarz stomatolog powinien przeprowadzić dokładniejszy wywiad, jeżeli planowane jest wyrywanie zęba. W przypadku ekstrakcji, przeciwwskazaniami mogą być:

 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby nerek
 • nadczynność tarczycy
 • schorzenia związane z układem krwionośnym

Znieczulenie u dentysty – kiedy jest wskazane?

Znieczulenie u dentysty warto zaaplikować kiedy wiemy, że wizyta będzie wymagała dłuższego opracowywania zęba. Dotyczy to zarówno endodoncji (leczenia kanałowego), jak i zwykłego wypełnienia. Oprócz tego zbieg ekstrakcji zęba, zwyczajowo robiony jest pod znieczuleniem. Samo podawanie znieczulenia nie wiąże się z bólem. Jedyne co można odczuć, to dyskomfort związany z wkłuciem igły w dziąsło.

Stomatolog dziecięcy – czym powinien się charakteryzować dentysta dla dzieci? Jak przygotować dziecko do wizyty?

Chcąc przygotować dziecko do dentysty, należy zacząć od dokładnej higieny jamy ustnej. Warto również wytłumaczyć dziecku, jak będzie wyglądać wizyta: po co idzie do stomatologa, co lekarz będzie robił, ile czasu spędzi w gabinecie. Dzięki temu maluch nie będzie obawiał się nieznanego. Najlepiej umówić się na tzw. wizytę adaptacyjną, kiedy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Wówczas oswoi się ono z gabinetem stomatologicznym i dentystą, co sprawi, że nie będzie kojarzyło tego miejsca z bólem (co prawdopodobnie zaczęłoby mieć miejsce, gdyby pierwsza wizyta u dentysty była spowodowana bólem popsutego zęba.)

Dentysta dla dzieci powinien umieć nawiązać kontakt z maluchem. Powinna cechować go duża wiedza, empatia i cierpliwość do najmłodszych. Stomatolog dziecięcy zwykle ma też odpowiednio wyposażony gabinet. W poczekalni znajdują się kolorowanki i maskotki, a w samym gabinecie można znaleźć zabawne naklejki i jasne kolory.

Oddaj głos na wpis.

4 komentarzy do “Lekarz dentysta – sprawdź jak wygląda wizyta

 1. mi sie raz zdarzylo, ze doslownie edwa dni przed wizyta u dentysty wyskoczyla mi opryszczka, faktycznie odeslano mnie wtedy z kwitkiem do domu

 2. w sumie wspominam troche z nostalgią swój strach przed dentystą jak bylam dzieckiem. Dzisiaj wiem ze to bylo glupie i jakos mi sie wesolo robi na wspomnienie. Chociaz wtedy nie bylo mi do smiechu.

 3. Tez musze zaczac przygotowywac swoje dziecko na pierwsza wizyte u dentysty. W ogole tez macie wrazenie, ze kiedys szkoly jakos bardziej dbaly o to, zeby np. robic wycieczki szkolne do gabinetow i tak dalej a teraz nic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *