Jak wygląda oczyszczanie jelit ze złogów kałowych?

Problemy z trawieniem i wydalaniem dotyczą coraz większej grupy osób. Najczęściej sami jesteśmy sobie winni, ponieważ odżywiamy się nieregularnie i jadamy produkty zbyt przetworzone, w których pełno jest chemii i sztucznych konserwantów. Poza tym, zapominamy również o tym, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla naszego organizmu i ona również wspiera nasz układ pokarmowy. Problemy takie, jak zaparcia i kamienie kałowe pojawiają się u osób w różnym wieku. Najczęściej są to osoby starsze, które są unieruchomione na skutek jakiejś choroby i wypijają zbyt małe ilości płynów. Na kamienie skarżą się jednak osoby w sile wieku i dzieci. Nie wolno tego problemu bagatelizować, ponieważ nieleczony, może powodować dalsze kłopoty, jak stany zapalne i choroby autoimmunologiczne.

Jak powstają złogi kałowe?

Takie złogi to po prostu niestrawione resztki pokarmowe, które powinny zostać wydalone. Niestety, są one zbyt twarde i zbite, aby perystaltyka jelitowa była sobie w stanie z nimi poradzić. Na skutek uporczywych zaparć, zalegają więc one w końcowej części jelita – odbytnicy i trudno jest się ich pozbyć.

Takie złogi powstają na skutek:

 • braku ruchu i aktywności,
 • spożywania zbyt małej ilości błonnika pokarmowego,
 • jedzenia produktów przetworzonych i niskoresztkowych,
 • picia zbyt małej ilości płynów,
 • zaburzeń hormonalnych, na przykład niedoczynność tarczycy.

Kiedy pojawiają się zaparcia, bóle brzucha i parcie, które nie skutkuje wypróżnieniem się, wiadomo, że mamy do czynienia ze złogami kałowymi i należy się ich jak najszybciej pozbyć, aby zapobiec problemom.

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych

Na początku, takie oczyszczanie można przeprowadzić samodzielnie. Najczęściej bowiem, udaje się to zrobić w domowych warunkach. Zaleca się:

 • domową lewatywę, najlepiej przy użyciu wody z sokiem z cytryny, który w znaczący sposób rozmiękcza treści kałowe,
 • spożywanie jak największej ilości błonniku pokarmowego (powinien być to błonnik naturalny, na przykład Fibra Vitale, który warto wypijać codziennie, można też zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców i kasz) – błonnik pęcznieje w jelitach i doskonale je oczyszcza, zgarniając po drodze wszystkie resztki pokarmowe,
 • zwiększenie ilości produktów wysokoresztkowych w swojej diecie,
 • picie sporej ilości płynów – minimum 2 litry wody niegazowanej w ciągu doby,
 • zwiększoną aktywność fizyczną.

Jeżeli takie domowe oczyszczanie jelit ze złogów kałowych nie zadziała, wówczas koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ można doprowadzić do stanu zapalnego w jelicie grubym. Lekarze zalecają najczęściej leki, które mają rozrzedzać treści kałowe i podrażniać jelita. Szybko przynoszą one rezultaty. Należy uważać jedynie ze środkami przeczyszczającymi, ponieważ jest to rozwiązanie na krótko. Spożywane często powodują szybkie rozleniwienie się jelita i prowadzą do jeszcze gorszych zaparć.

W skrajnych przypadkach oczyszczanie jelit ze złogów kałowych przeprowadzane jest chirurgicznie. Lekarz mechanicznie usuwa kamienie, co jest bolesne, a więc zabieg odbywa się w pełnej narkozie.

Oddaj głos na wpis.

12 komentarzy do “Jak wygląda oczyszczanie jelit ze złogów kałowych?

 1. Picie dużej ilości wody wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn . Ja staram się wypijać 3 litry dziennie 🙂

 2. Woda z cytryną jest świetną sprawą, sama wypijam ją codziennie rano i czuję się o wiele lepiej.
  Ale myślę, że najważniejszy jest ruch. 🙂

  1. noo to zdecydowanie musisz zmienić dietę jeśli masz zaparcia i do tego źle się odżywiasz. Zrób to zanim będziesz miała jeszcze większe problemy ze zdrowiem 🙂

 3. Polecam Wam te zioła FibraVitale jako dodatek do diety. U mnie sama zmiena nawyków żywieniowych jeszcze mi aż tak nie pomogła ale jak zaczęłam pić zioła to po kilku tygodniach poczułam różnicę

  1. objawy mogą być bardzo niepozorne. Utrata wagi, biegunki, zaparcia, silne bóle brzucha, osłabienie i czasami nawet gorączka więc jeśli masz takie objawy to lepiej idź do lekarza bo to bardzo niebezpieczne

 4. czasami pozwolę sobie na fast fooda jak bardzo mam ochotę, ale staram się ich nie jeść. Wszystko z głową

  1. Ja tak samo. Omijam szerokim łukiem takie miejsca. Czasami na kacu mam ochotę na takie rzeczy ale to bardzo rzadko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *