Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

Kamienie kałowe pojawiają się u wielu osób. Najczęściej wynikają one z prowadzenia niewłaściwego trybu życia oraz przede wszystkim – z niezdrowej diety. Skarżą się na nie osoby dorosłe, a głównie dotykają osób starszych. Niekiedy, kamienie kałowe mogą pojawiać się również u dzieci. Nie wolno takiego problemu nigdy bagatelizować, ponieważ nieleczony może prowadzić do powstawania wielu groźnych sytuacji.

Jak powstają kamienie kałowe w jelitach?

Takie kamienie to nic innego, jak po prostu złogi powstałe z resztek pokarmowych, które nie zostały strawione. Pozbawione są one wody i bardzo twarde, dlatego perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Kamienie kałowe gromadzą się w końcowej części jelita grubego – odbytnicy i powstaje wówczas trudność z wypróżnieniem. Zaparcia mogą trwać kilka dni, ale nawet kilkanaście. nie wolno jednak dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ kamienie kałowe wywołują stan zapalny w jelicie i może to prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, jego układu odpornościowego i powstawania chorób autoimmunologicznych.

Jakie są przyczyny powstawania kamieni?

 • najczęściej jako przyczyna wskazywany jest brak aktywności fizycznej i bierny tryb życia. Często na kamienie cierpią więc osoby unieruchomione na skutek choroby i takie, które nie uprawiają żadnych sportów;
 • przyczyna jest też niewłaściwa dieta. Spożywanie produktów przetworzonych i fast foodów oznacza zjadanie sporej ilości chemii i konserwantów;
 • poza tym, brak błonnika pokarmowego w diecie powoduje problemy z wypróżnieniami;
 • u wielu osób kamienie powstają na skutek wypijania zbyt małej ilości płynów, a przede wszystkim wody niegazowanej;
 • niekiedy lekarze wskazują, że problem ma podłoże hormonalne. Często na kamienie cierpią osoby z niedoczynnością tarczycy.

Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

Przede wszystkim, należy zacząć od domowych sposobów. Warto każdego dnia spożywać spore ilości błonnika pokarmowego. Nie jest on trawiony przez nasz układ pokarmowy, a jedynie pęcznieje w jelitach. Działa jak odkurzacz, ponieważ zbiera ze sobą po drodze wszystkie resztki pokarmowe i złogi. Dzięki niemu, można szybko pozbyć się kamieni kałowych i zapobiegać ich powstawaniu. Warto każdego dnia spożywać naturalny błonnik pokarmowy Fibra Vitale, w skład którego wchodzą babka płesznik, babka jajowata oraz siemię lniane. Są to naturalne substancje wysokiej jakości wspierające procesy wydalnicze.

Poza tym, błonnik pokarmowy znajduje się również w wielu warzywach i owocach, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych i kaszach. Warto stosować dietę wysokoresztkową, ponieważ doskonale reguluje ona procesy trawienne i sprzyja wypróżnieniom. Nie wolno zapominać o piciu jak największej ilości płynów każdego dnia. Samej wody niegazowanej powinno się wypijać minimum dwa litry w ciągu doby. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, która sprzyja wypróżnieniom. Warto spacerować i gimnastykować się każdego dnia.

Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych z pomocą lekarza?

U niektórych osób same domowe sposoby niestety nie wystarczają. Nie wolno wówczas zwlekać i trzeba jak najszybciej odwiedzić lekarza, ponieważ kamienie kałowe mogą zatruwać organizm i powodować nudności oraz wymioty. Jakie środki zalecają wówczas lekarze?

Przede wszystkim, na początku są to środki:

 • rozrzedzające masy kałowe i sprawiające, że znacznie łatwiej i szybciej ulegają one naturalnej perystaltyce jelit,
 • drażniące jelito grube, a więc zwykłe czopki glicerynowe, dzięki nim, masy kałowe poruszają się w jelitach i są usuwane,
 • o działaniu przeczyszczającym.

Na te ostatnie tabletki trzeba jednak bardzo uważać. Doraźnie są one w stanie szybko pomóc i przynieść ulgę, jednakże zbyt często stosowane, prowadzą do szybkiego rozleniwienia się jelita grubego. Sprzyja to jeszcze częstszym zaparciom i koło się zamyka. Takie leki należy przyjmować jedynie przy wyraźnym wskazaniu.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniosła skutku, można zastosować również domową lewatywę. Zestaw do jej wykonania kupuje się w aptece. Można też udać się na zabieg hydrokolonoterapii, gdzie do odbytnicy rurką wlewany jest płyn, który oczyszcza jelito i okrężnicę ze złogów jelitowych. Zabieg jest bezbolesny i nie przynosi dyskomfortu osobie chorej. Technik w trakcie wlewki wykonuje delikatny masaż powłok brzusznych, który ma sprzyjać wydostawaniu się resztek pokarmowych razem z wodą prosto do kanalizacji.

W skrajnych przypadkach, kiedy żadne metody nie pomagają, kamienie kałowe usuwane są z jelita chirurgicznie. Lekarz mechanicznie rozkrusza je narzędziami i usuwa z jelit. Zabieg wykonywany jest w narkozie, ponieważ należy do bolesnych.

Profilaktyka

W przypadku kamieni kałowych, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Warto zapobiegać zaparciom, jedząc błonnik pokarmowy i pijąc płyny. Poza tym, należy być aktywnym. Dieta powinna być bogata, a posiłki należy spożywać regularnie. Już od najmłodszych lat, warto uczyć dziecko, aby starało się wypróżniać regularnie, każdego dnia. Ma to ogromne znacznie w przyszłości. Takie nawyki pozostają bowiem na zawsze.

Oddaj głos na wpis.

10 komentarzy do “Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

 1. Staram się unikać nie zdrowej i przetworzonej żywności. Po jej zjedzeniu mam wrażenie zapchanych jelit . Ratuje się wtedy koktajlem oczyszczającym jelita .

 2. Klaudia, a z czego robisz te koktajle? Idzie wiosna, więc też zastanawiam się nad kupnem blendera, żeby zrobić taki pożywny shake oczyszczający organizm.

 3. Hydrokolonoterapia nie wydaje się komfortowym zabiegiem szczerze mówiąc, nie mogłabym iść na coś takiego

  1. Ja też nie, ale czasami trzeba w skrajnych przypadkach 😛 dlatego wolę temu zapobiegać i jeść dużo owsianek i kasz

 4. mam taki problem właśnie, że od ponad 2 tygodni męczą mnie straszne zaparcia i miałam już lewatywę i to nic nie pomogło. już nie wiem co mam robić..

 5. idź koniecznie do lekarza!! skoro lewatywa Ci nie pomogła być może to jakiś poważniejszy problem. Mnie też męczyły zaparcia ale piję od jakiegoś czas dosyć regularnie FibraVitale i czuję się znacznie lepiej. zaczęłam się normalnie wypróżniać i nie stresuję się tym już tak jak miesiąc temu 🙂

 6. Słyszałam o różnych sposobach i detoksach na oczyszczanie jelit ale boję się tego robić. Pracuję na cały etat czasami zostaję po godzinach i nie mogę sobie pozwolić na coś takiego

  1. Najpierw to powinno iść się do lekarza, żeby wyraził zgodę. Możesz jeszcze źle przeprowadzić takie oczyszczanie i bardziej się odwodnisz i wyrządzisz sobie krzywdę niż da to dobre efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *