Czym są kamienie kałowe i ich przyczyny

Problemy z układem pokarmowym i wydalniczym dotyczą coraz większej ilości osób. Niestety, jest to bezpośrednio związane z naszym trybem życia oraz ze sposobem żywienia. Wiele osób przyznaje, że nie ma czasu na przygotowywanie domowych posiłków i korzysta często z gotowych rozwiązań zastępczych, które niestety nie działają korzystnie na nasze zdrowie. Najczęściej, Polacy skarżą się na zaparcia, uporczywe biegunki oraz wzdęcia. Nie wolno lekceważyć takich problemów z trawieniem, ponieważ najczęściej oznaczają one, że dzieje się coś złego. Nieleczone zaparcia mogą powodować nawet powstawanie kamieni kałowych, które są już niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Czym są kamienie kałowe?

Takie kamienie, to nic innego jak po prostu złogi kałowe, które gromadzą się w końcowej części naszego jelita grubego, czyli odbytnicy. Są to niestrawione resztki pokarmów, które zbijają się w twardą i bardzo suchą masę. Z uwagi na swój wygląd oraz to, że są bardzo twarde, nazywane są właśnie kamieniami. Najczęściej można o nich mówić, kiedy zaparcia trwają od kilku dni i nie ma możliwości wypróżnienia się.

Kamienie kałowe – przyczyny

W przypadku większości osób, przyczyny powstawania kamieni kałowych są takie same. Lekarze proktolodzy najczęściej wskazują na:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • niewłaściwą dietę niskoresztkową, pozbawioną błonnika pokarmowego,
 • picie zbyt małej ilości płynów,
 • zaburzenia hormonalne, na przykład niedoczynność tarczycy.

U starszych osób kamienie kałowe przyczyny swoje mają najczęściej w biernym trybie życia. Pojawiają się u osób, które chorują i nie mają możliwości poruszania się. Bywa jednak, że pojawiają się one nawet u dzieci, jeżeli ich dieta jest niewłaściwa i brakuje w niej warzyw oraz owoców, a dominuje białko zwierzęce i niestety słodycze. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać dzieciom właściwe zasady żywienia oraz przyzwyczajać je do codziennego rytuału wypróżniania się.

Jakie objawy dają kamienie kałowe?

Okazuje się, że kamienie jelitowe nietrudno jest rozpoznać, ponieważ dają one dość jednoznaczne objawy.

 • przede wszystkim, na początku pojawiają się zaparcia i to one są główną przyczyną powstawania kamieni kałowych. Takie uporczywe zaparcia potrafią trwać od kilku do nawet kilkunastu dni i nie wolno ich wówczas lekceważyć,
 • z czasem, u osoby chorej pojawia się ból brzucha i ból w okolicach odbytnicy,
 • pomimo parcia, nie jest możliwe wypróżnienie się. Pojawia się jedynie wodnista wydzielina z odbytu, a niekiedy nawet krew,
 • mogą pojawić się też nudności i wymioty.

Kiedy dochodzi do takiego stanu, najczęściej kamienie kałowe powodują powstawanie silnego stanu zapalnego jelita grubego, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Uszkodzenie jelit i wydostanie się toksyn z kału do organizmu, najczęściej skutkuje znacznym obniżeniem się odporności osoby chorej i powstawaniem chorób autoimmunologicznych. Często taką przyczynę ma reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroba Haschimoto.

Poza stanem zapalnym, mogą też pojawiać się bolesne hemoroidy, na skutek usilnego parcia na odbytnicę. Poza tym, w skrajnych przypadkach zdarza się nawet wypadanie odbytu. Kamienie kałowe należy więc konsultować z lekarzem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu.

Jak leczy się kamienie kałowe?

Na samym początku kuracji, najważniejsze jest zawsze wyeliminowanie zaparć. Lekarze zalecają najczęściej leki, które mają rozrzedzać treści kałowe. Poza tym, często stosuje się również leki, które podrażniają jelito grube i powodują wzmożoną perystaltykę jelit. Może być to nawet zwykły czopek glicerynowy. Doraźnie można też zastosować środki przeczyszczające, jednakże trzeba z nimi bardzo uważać, ponieważ rozleniwiają one jelita i powodują przewlekłe zaparcia, jeżeli stosuje się je częściej.

Niezwykle ważna jest też profilaktyka i dieta osoby chorej. Przede wszystkim, należy zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego. Można zdecydować się na gotową mieszankę naturalnego błonnika, jak Fibra Vitale, lub też zwiększyć ilość produktów takich, jak kasze, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, warzywa i owoce, które jada się ze skórkami i błonkami.
Błonnik naturalny wspaniale reguluje pracę jelit i je oczyszcza. Sam nie jest bowiem trawiony, a w jelitach pęcznieje pod wpływem płynów i działa jak szczotka, która oczyszcza jelita ze złogów i resztek pokarmowych.

Niezwykle ważne jest również, aby wypijać jak najwięcej płynów, w szczególności, jeżeli spożywa się większe ilości błonnika. Dzięki płynom, treści kałowe są rzadsze i łatwiej wydostają się na zewnątrz. Zaleca się dietę wysokoresztkową, w której królują warzywa oraz kasze.
Posiłki powinny być zawsze spożywane regularnie, ponieważ ma to wpływ na regularność wypróżnień. warto każdego dnia poświęcić nieco czasu w toalecie i postarać się o wypróżnienie, aby treści kałowe nie zalegały zbyt długo w jelitach i nie powodowały dyskomfortu. Z pewnością poskutkuje to brakiem zaparć i lepszym samopoczuciem. Takie nawyki koniecznie należy też wpajać dzieciom od najmłodszych lat.

Oddaj głos na wpis.

8 komentarzy do “Czym są kamienie kałowe i ich przyczyny

 1. Kamienie kałowe tworzą się gdy się odżywiamy nie zdrowo. W skutek tego mamy zapchane jelita. Aby sobie pomóc trzeba zrobić detoksykacje organizmu i pić bardzo dużo wody! Sama tego doświadczyłam.

 2. Słyszałam, że są takie specjalne zabiegi na pozbycie się złogów w jelitach. Myślę, że to jest najlepszy wybór. No, a zapobiegawczo – właściwa dieta oraz ćwiczenia, standard 🙂

 3. Odkąd zmieniłam pracę na biurową zauważyłam, że mam większe problemy z jelitami i zaparciami. To może być przez prace?

  1. Jasne, że tak! a jesteś aktywna fizycznie po pracy? Bardzo by Ci to pomogło, ruch jest najważniejszy, nie tylko dlatego, żeby nie tyć ale cały organizm wtedy lepiej pracuje

 4. Błonnik jet bardzo ważny w diecie, bo przyczynia się do rozwoju korzystnych bakterii jelitowych, ma rolę prebiotyczną więc jest niezbędny w naszej diecie jeśli nie chcemy mieć problemów z układem pokarmowym 😉

 5. Dlatego od małego trzeba nauczyć dzieci jakie jedzenie na co wpływa i co mogą powodować niedobory. Mnie tego nie nauczyli przez co nigdy nie zwracałam uwagi na to co jem i teraz odczuwam skutki 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *