Kamienie kałowe w jelitach – jak wygląda leczenie?

Wiele osób skarży się obecnie na kamienie kałowe, które zalegają w ich jelitach. Jest to problem coraz bardziej powszechny, ponieważ wszyscy prowadzimy nieregularny tryb życia, źle się odżywiamy i nie mamy czasu, ani sił na wysiłek fizyczny. Odbija się to w znaczący sposób na naszym zdrowiu, w szczególności u osób, które jadają pokarmy wysoko przetworzone i fast foody. Nie można jednak bagatelizować kamieni, ponieważ mogą one prowadzić do bardzo poważnych skutków. Poza tym, wywołują również spory dyskomfort.

Co to są kamienie kałowe?

Takie kamienie kałowe w jelitach to nic innego, jak złogi kału, które gromadzą się w jelicie grubym, w jego końcowym odcinku nazywanym odbytnicą. Nazwa pochodzi od ich kształtu i konsystencji. Kamienie są bowiem bardzo zbite i twarde, ponieważ pozbawione płynów. Perystaltyka jelit nie jest w stanie sobie z nimi poradzić i dochodzi do przewlekłych zaparć, które mogą trwać kilka dni do nawet kilkunastu. Nie można jednak na to pozwolić i jeżeli domowe sposoby nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone kamienie kałowe e jelitach powodują bowiem stany zapalne w organizmie, osłabienie odporności oraz hemoroidy.

Kamienie kałowe leczenie

Na początek, warto wypróbować kilku domowych sposobów na pozbycie się kamieni kałowych. Można na przykład:

  • wykonać domową lewatywę (zestaw do jej wykonania można zakupić w każdej aptece),
  • wzbogacić swoją dietę o błonnik pokarmowy, który nie jest trawiony, pęcznieje w jelitach i doskonale je oczyszcza ze złogów i kamieni (błonnik można kupić w gotowej mieszance naturalnej, jak Fibra Vitale, lub zjadać większe ilości warzyw, pieczywa pełnoziarnistego i płatków owsianych),
  • pić większe ilości płynów, a w szczególności wody niegazowanej, ponieważ pomagają one rozrzedzić treści kałowe,
  • zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Jeżeli jednak dni mijają i nie ma możliwości pozbycia się kamieni, koniecznie należy udać się do lekarza proktologa, który zaproponuje odpowiednie kamienie kałowe leczenie.

Najczęściej lekarze zalecają środki farmakologiczne:

  • rozrzedzające treści kałowe,
  • drażniące jelito grube, jak zwykły czopek glicerynowy,
  • przeczyszczające.

W ostrym stanie warto z nich skorzystać, jednakże trzeba pamiętać o tym, że leki przeczyszczające mogą powodować rozleniwienie się jelita grubego i zwiększyć jeszcze zaparcia. Trzeba z nimi więc postępować ostrożnie.

Często lekarze zalecają również na kamienie kałowe w jelitach terapię wodną. Taka hydrokolonoterapia polega na podaniu rurki do odbytu i oczyszczenia jelit i okrężnicy za pomocą wody. Kamienie i resztki kałowe wydostają się prosto do kanalizacji z wodą, a zabieg nie boli i nie jest nieprzyjemny. W trakcie wpływu wody, technik wykonuje masaż brzucha, który ma na celu pobudzenie perystaltyki jelit i wydostanie się resztek.

Jeżeli żadne sposoby nie pomagają, konieczna jest interwencja chirurga. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, ponieważ jest on dość bolesny. Lekarz usuwa kamienie mechanicznie, rozkruszając je najpierw narzędziem. Jest to jednak ostateczność w leczeniu.

One Response to Kamienie kałowe w jelitach – jak wygląda leczenie?

  1. Kasia napisał(a):

    Błonnik naturalny jest świetnym sposobem na pozbycie się kamieni kałowych. U mnie jeszcze pomaga oczyszczanie organizmu ziołami. Wszystko co naturalne jest najlepsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *