Kamienie kałowe – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Problemy z układem trawiennym dotyczą coraz większej ilości Polaków. Okazuje się, że wśród nich znajdują się również małe dzieci. Najczęściej dolegliwości takie, jak zaparcia, biegunki i wzdęcia powodowane są przez niewłaściwy tryb życia i niezdrową dietę, a więc można by im szybko zapobiec. Coraz więcej osób zgłasza się jednak do lekarza z kamieniami kałowymi, które świadczą już o przewlekłych zaparciach i poważnym zagrożeniu dla organizmu.

Czym są kamienie kałowe?

Kamienie, to złogi kałowe,  a więc niestrawione resztki pokarmowe, które tworzą zbite i bardzo twarde, pozbawione płynu masy. Swoim wyglądem i strukturą przypominają więc właśnie kamienie. Gromadzą się one w końcowym odcinku jelita grubego, odbytnicy i bardzo trudno jest je wydalić. Najczęściej zaparcia w takiej sytuacji trwają od kilku do kilkunastu dni. Niekiedy perystaltyka jelit nie jest sobie w ogóle w stanie z nimi poradzić i konieczna jest interwencja chirurga.

Objawy kamieni kałowych

Nikt nie powinien mieć trudności z diagnozą kamieni kałowych u siebie. Powodują one bowiem wyraźne objawy:

  • przede wszystkim, są to właśnie zaparcia, które trwają kilka dni,
  • pojawia się parcie na stolec, jednakże nie ma możliwości wypróżnienia się. Może pojawiać się jedynie bardzo wodnista wydzielina z odbytu,
  • niekiedy na papierze pojawia się krew,
  • osoby chore skarżą się również na bolesność w dole brzucha i w odbytnicy,
  • kiedy dojdzie już do stanu zapalnego na skutek toksyn, które znajdują się w złogach kałowych, mogą pojawić się nudności i wymioty.

Kamienie kałowe mogą powodować ostry stan zapalny jelita grubego, który prowadzi do osłabienia odporności oraz szeregu chorób autoimmunologicznych. Poza tym, często na ich skutek pojawiają się również hemoroidy, a może dojść nawet do wypadnięcia odbytu.

Kamienie kałowe jak się ich pozbyć?

Z kamieniami nie trzeba od razu biec do lekarza. Najczęściej można bowiem pozbyć się ich domowymi sposobami. Przede wszystkim, jest to lewatywa, a więc wlewka doodbytnicza. Zestaw do samodzielnego przeprowadzenia lewatywy można bez problemu kupić w każdej aptece. Do wody, która powinna mieć temperaturę ciała, można dodać na przykład sok z cytryny, ponieważ doskonale rozmiękcza on kamienie. Zazwyczaj taka lewatywa pomaga w usunięciu kamieni i pozbyciu się kłopotu.

Niezwykle istotna jest również dieta. Zaleca się przede wszystkim:

  • spożywanie jak największej ilości błonnika pokarmowego (ma on doskonałe działanie wspierające oczyszczanie jelit oraz ich perystaltykę – błonnik nie jest trawiony, ale pęcznieje w jelitach i dzięki temu działa jak odkurzacz, zbierając wszystkie resztki po drodze); poleca się więc jedzenie warzyw i owoców, kasz, pieczywa pełnoziarnistego i płatków owsianych, można też kupować gotowe mieszanki, jak na przykład Fibra Vitale [więcej przeczytasz tu],
  • unikanie białka zwierzęcego na rzecz białka roślinnego,
  • spożywanie produktów wysokoresztkowych, a więc warzyw oraz kasz,
  • picie sporej ilości płynów, a przede wszystkim wody mineralnej niegazowanej – warto wypijać jej minimum dwa litry dziennie.

Kiedy pacjenci pytają „kamienie kałowe? jak się ich pozbyć lekarze wskazują również na konieczność włączenia wysiłku fizycznego. Warto każdego dnia wybrać się chociaż na krótki spacer lub wykonywać proste ćwiczenia. Aktywność ma ogromny wpływ na procesy wydalnicze i trawienne.

Kamienie kałowe jak się ich pozbyć, kiedy domowe sposoby nie działają?

Bywa, że domowe sposoby nie przynoszą jednak rezultatów. Wówczas nie powinno się czekać zbyt długo i należy udać się do lekarza. Być może zaleci on środki farmakologiczne, które rozrzedzają masy kałowe lub podrażniają jelito grube i wspomagają ich usunięcie. Takim lekiem jest zwykły czopek glicerynowy. Lepiej unikać przepisywanych przez niektórych lekarzy środków przeczyszczających, jak również ziół o silnym działaniu przeczyszczającym, ponieważ rozleniwiają one szybko jelita i mogą powodować nawroty zaparć.

Czasami u chorych wykonuje się płukanie jelita grubego i okrężnicy. Jest to zabieg bezbolesny, który nie przynosi dyskomfortu, a pozwala na pozbycie się wszystkich resztek pokarmowych, które zalegają w układzie pokarmowym. Polega on na wykonaniu wlewu do odbytu. Treści kałowe odpływają do kanalizacji. W skrajnych przypadkach, kamienie usuwa się chirurgicznie, przy znieczuleniu ogólnym, ponieważ zabieg ten jest dość bolesny.