Jak wygląda oczyszczanie jelit ze złogów kałowych?

Problemy z trawieniem i wydalaniem dotyczą coraz większej grupy osób. Najczęściej sami jesteśmy sobie winni, ponieważ odżywiamy się nieregularnie i jadamy produkty zbyt przetworzone, w których pełno jest chemii i sztucznych konserwantów. Poza tym, zapominamy również o tym, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla naszego organizmu i ona również wspiera nasz układ pokarmowy. Problemy takie, jak zaparcia i kamienie kałowe pojawiają się u osób w różnym wieku. Najczęściej są to osoby starsze, które są unieruchomione na skutek jakiejś choroby i wypijają zbyt małe ilości płynów. Na kamienie skarżą się jednak osoby w sile wieku i dzieci. Nie wolno tego problemu bagatelizować, ponieważ nieleczony, może powodować dalsze kłopoty, jak stany zapalne i choroby autoimmunologiczne.

Jak powstają złogi kałowe?

Takie złogi to po prostu niestrawione resztki pokarmowe, które powinny zostać wydalone. Niestety, są one zbyt twarde i zbite, aby perystaltyka jelitowa była sobie w stanie z nimi poradzić. Na skutek uporczywych zaparć, zalegają więc one w końcowej części jelita – odbytnicy i trudno jest się ich pozbyć.

Takie złogi powstają na skutek:

 • braku ruchu i aktywności,
 • spożywania zbyt małej ilości błonnika pokarmowego,
 • jedzenia produktów przetworzonych i niskoresztkowych,
 • picia zbyt małej ilości płynów,
 • zaburzeń hormonalnych, na przykład niedoczynność tarczycy.

Kiedy pojawiają się zaparcia, bóle brzucha i parcie, które nie skutkuje wypróżnieniem się, wiadomo, że mamy do czynienia ze złogami kałowymi i należy się ich jak najszybciej pozbyć, aby zapobiec problemom.

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych

Na początku, takie oczyszczanie można przeprowadzić samodzielnie. Najczęściej bowiem, udaje się to zrobić w domowych warunkach. Zaleca się:

 • domową lewatywę, najlepiej przy użyciu wody z sokiem z cytryny, który w znaczący sposób rozmiękcza treści kałowe,
 • spożywanie jak największej ilości błonniku pokarmowego (powinien być to błonnik naturalny, na przykład Fibra Vitale, który warto wypijać codziennie, można też zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców i kasz) – błonnik pęcznieje w jelitach i doskonale je oczyszcza, zgarniając po drodze wszystkie resztki pokarmowe,
 • zwiększenie ilości produktów wysokoresztkowych w swojej diecie,
 • picie sporej ilości płynów – minimum 2 litry wody niegazowanej w ciągu doby,
 • zwiększoną aktywność fizyczną.

Jeżeli takie domowe oczyszczanie jelit ze złogów kałowych nie zadziała, wówczas koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ można doprowadzić do stanu zapalnego w jelicie grubym. Lekarze zalecają najczęściej leki, które mają rozrzedzać treści kałowe i podrażniać jelita. Szybko przynoszą one rezultaty. Należy uważać jedynie ze środkami przeczyszczającymi, ponieważ jest to rozwiązanie na krótko. Spożywane często powodują szybkie rozleniwienie się jelita i prowadzą do jeszcze gorszych zaparć.

W skrajnych przypadkach oczyszczanie jelit ze złogów kałowych przeprowadzane jest chirurgicznie. Lekarz mechanicznie usuwa kamienie, co jest bolesne, a więc zabieg odbywa się w pełnej narkozie.

One Response to Jak wygląda oczyszczanie jelit ze złogów kałowych?

 1. Andzia napisał(a):

  Picie dużej ilości wody wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn . Ja staram się wypijać 3 litry dziennie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *