Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

Kamienie kałowe pojawiają się u wielu osób. Najczęściej wynikają one z prowadzenia niewłaściwego trybu życia oraz przede wszystkim – z niezdrowej diety. Skarżą się na nie osoby dorosłe, a głównie dotykają osób starszych. Niekiedy, kamienie kałowe mogą pojawiać się również u dzieci. Nie wolno takiego problemu nigdy bagatelizować, ponieważ nieleczony może prowadzić do powstawania wielu groźnych sytuacji.

Jak powstają kamienie kałowe w jelitach?

Takie kamienie to nic innego, jak po prostu złogi powstałe z resztek pokarmowych, które nie zostały strawione. Pozbawione są one wody i bardzo twarde, dlatego perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Kamienie kałowe gromadzą się w końcowej części jelita grubego – odbytnicy i powstaje wówczas trudność z wypróżnieniem. Zaparcia mogą trwać kilka dni, ale nawet kilkanaście. nie wolno jednak dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ kamienie kałowe wywołują stan zapalny w jelicie i może to prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, jego układu odpornościowego i powstawania chorób autoimmunologicznych.

Jakie są przyczyny powstawania kamieni?

 • najczęściej jako przyczyna wskazywany jest brak aktywności fizycznej i bierny tryb życia. Często na kamienie cierpią więc osoby unieruchomione na skutek choroby i takie, które nie uprawiają żadnych sportów;
 • przyczyna jest też niewłaściwa dieta. Spożywanie produktów przetworzonych i fast foodów oznacza zjadanie sporej ilości chemii i konserwantów;
 • poza tym, brak błonnika pokarmowego w diecie powoduje problemy z wypróżnieniami;
 • u wielu osób kamienie powstają na skutek wypijania zbyt małej ilości płynów, a przede wszystkim wody niegazowanej;
 • niekiedy lekarze wskazują, że problem ma podłoże hormonalne. Często na kamienie cierpią osoby z niedoczynnością tarczycy.

Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

Przede wszystkim, należy zacząć od domowych sposobów. Warto każdego dnia spożywać spore ilości błonnika pokarmowego. Nie jest on trawiony przez nasz układ pokarmowy, a jedynie pęcznieje w jelitach. Działa jak odkurzacz, ponieważ zbiera ze sobą po drodze wszystkie resztki pokarmowe i złogi. Dzięki niemu, można szybko pozbyć się kamieni kałowych i zapobiegać ich powstawaniu. Warto każdego dnia spożywać naturalny błonnik pokarmowy Fibra Vitale, w skład którego wchodzą babka płesznik, babka jajowata oraz siemię lniane. Są to naturalne substancje wysokiej jakości wspierające procesy wydalnicze.

Poza tym, błonnik pokarmowy znajduje się również w wielu warzywach i owocach, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych i kaszach. Warto stosować dietę wysokoresztkową, ponieważ doskonale reguluje ona procesy trawienne i sprzyja wypróżnieniom. Nie wolno zapominać o piciu jak największej ilości płynów każdego dnia. Samej wody niegazowanej powinno się wypijać minimum dwa litry w ciągu doby. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, która sprzyja wypróżnieniom. Warto spacerować i gimnastykować się każdego dnia.

Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych z pomocą lekarza?

U niektórych osób same domowe sposoby niestety nie wystarczają. Nie wolno wówczas zwlekać i trzeba jak najszybciej odwiedzić lekarza, ponieważ kamienie kałowe mogą zatruwać organizm i powodować nudności oraz wymioty. Jakie środki zalecają wówczas lekarze?

Przede wszystkim, na początku są to środki:

 • rozrzedzające masy kałowe i sprawiające, że znacznie łatwiej i szybciej ulegają one naturalnej perystaltyce jelit,
 • drażniące jelito grube, a więc zwykłe czopki glicerynowe, dzięki nim, masy kałowe poruszają się w jelitach i są usuwane,
 • o działaniu przeczyszczającym.

Na te ostatnie tabletki trzeba jednak bardzo uważać. Doraźnie są one w stanie szybko pomóc i przynieść ulgę, jednakże zbyt często stosowane, prowadzą do szybkiego rozleniwienia się jelita grubego. Sprzyja to jeszcze częstszym zaparciom i koło się zamyka. Takie leki należy przyjmować jedynie przy wyraźnym wskazaniu.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniosła skutku, można zastosować również domową lewatywę. Zestaw do jej wykonania kupuje się w aptece. Można też udać się na zabieg hydrokolonoterapii, gdzie do odbytnicy rurką wlewany jest płyn, który oczyszcza jelito i okrężnicę ze złogów jelitowych. Zabieg jest bezbolesny i nie przynosi dyskomfortu osobie chorej. Technik w trakcie wlewki wykonuje delikatny masaż powłok brzusznych, który ma sprzyjać wydostawaniu się resztek pokarmowych razem z wodą prosto do kanalizacji.

W skrajnych przypadkach, kiedy żadne metody nie pomagają, kamienie kałowe usuwane są z jelita chirurgicznie. Lekarz mechanicznie rozkrusza je narzędziami i usuwa z jelit. Zabieg wykonywany jest w narkozie, ponieważ należy do bolesnych.

Profilaktyka

W przypadku kamieni kałowych, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Warto zapobiegać zaparciom, jedząc błonnik pokarmowy i pijąc płyny. Poza tym, należy być aktywnym. Dieta powinna być bogata, a posiłki należy spożywać regularnie. Już od najmłodszych lat, warto uczyć dziecko, aby starało się wypróżniać regularnie, każdego dnia. Ma to ogromne znacznie w przyszłości. Takie nawyki pozostają bowiem na zawsze.

10 Responses to Jak oczyścić jelita z kamieni kałowych?

 1. Klaudia napisał(a):

  Staram się unikać nie zdrowej i przetworzonej żywności. Po jej zjedzeniu mam wrażenie zapchanych jelit . Ratuje się wtedy koktajlem oczyszczającym jelita .

 2. Inga napisał(a):

  Klaudia, a z czego robisz te koktajle? Idzie wiosna, więc też zastanawiam się nad kupnem blendera, żeby zrobić taki pożywny shake oczyszczający organizm.

 3. Mona1901 napisał(a):

  Hydrokolonoterapia nie wydaje się komfortowym zabiegiem szczerze mówiąc, nie mogłabym iść na coś takiego

  • Pola napisał(a):

   Ja też nie, ale czasami trzeba w skrajnych przypadkach 😛 dlatego wolę temu zapobiegać i jeść dużo owsianek i kasz

 4. ... napisał(a):

  mam taki problem właśnie, że od ponad 2 tygodni męczą mnie straszne zaparcia i miałam już lewatywę i to nic nie pomogło. już nie wiem co mam robić..

 5. Weronika napisał(a):

  idź koniecznie do lekarza!! skoro lewatywa Ci nie pomogła być może to jakiś poważniejszy problem. Mnie też męczyły zaparcia ale piję od jakiegoś czas dosyć regularnie FibraVitale i czuję się znacznie lepiej. zaczęłam się normalnie wypróżniać i nie stresuję się tym już tak jak miesiąc temu 🙂

 6. danuka napisał(a):

  Słyszałam o różnych sposobach i detoksach na oczyszczanie jelit ale boję się tego robić. Pracuję na cały etat czasami zostaję po godzinach i nie mogę sobie pozwolić na coś takiego

 7. fiolek napisał(a):

  To może weź urlop na 2 dni chociaż? Dobrze czasami tak się przeczyścić

  • Goigoa napisał(a):

   Najpierw to powinno iść się do lekarza, żeby wyraził zgodę. Możesz jeszcze źle przeprowadzić takie oczyszczanie i bardziej się odwodnisz i wyrządzisz sobie krzywdę niż da to dobre efekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *