Jak może powstać kamień kałowy?

Wiele osób skarży się na problemy z wypróżnieniami. Najczęściej są to uporczywe zaparcia, które są kłopotliwe, ale powodują również ból i dyskomfort. Poza tym, nieleczone, prowadzą również do powstawania kamieni kałowych, które są już groźne dla zdrowia.

Co to są kamienie jelitowe?

Są to złogi kałowe, które powstają z niestrawionych resztek pokarmowych. Zaczynają zalegać one w końcowym odcinku jelita grubego i perystaltyka jelitowa nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Kamień kałowy jest twardy i pozbawiony wody, dlatego bardzo trudno jest się go pozbyć. Niekiedy takie zaparcie trwa kilka dni, ale może nawet kilkanaście. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych w organizmie, na skutek których dochodzi do uszkodzenia jelita, chorób autoimmunologicznych, otyłości brzusznej i osłabienia odporności. Wiele osób skarży się również później na hemoroidy, z którymi trzeba walczyć.

Jakie są przyczyny powstawania kamieni kałowych?

U większości osób, kamień kałowy powstaje na skutek tych samych zaniedbań:

 • Przede wszystkim, jest to bierny tryb życia i brak aktywności fizycznej. Ciepią na kamienie osoby chore, które nie mogą się poruszać, ale również takie, które nie prowadzą aktywnego trybu życia i nie uprawiają żadnych sportów.
 • Brak picia odpowiedniej ilości płynów również sprzyja powstawaniu kamieni. Kał jest bowiem pozbawiony wody i twardnieje, przez co trudniej się mu poruszać w jelicie i wydostać na zewnątrz. Zaleca się, aby wypijać każdego dnia minimum dwa litry wody niegazowanej.
 • U wielu osób jest to skutek nieprawidłowej diety. Przede wszystkim, są to produkty wysoce przetworzone oraz fast foody, które zawierają wiele chemicznych dodatków i konserwantów.
 • Poza tym, brak błonnika pokarmowego w diecie powoduje również zaleganie resztek kałowych w jelitach.
 • Niekiedy zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na taki stan rzeczy.

Jak można zapobiegać kamieniom kałowym?

Przede wszystkim, najważniejsze jest unikanie zaparć, ponieważ to one prowadzą do powstawania kamieni kałowych. Należy więc jadać regularnie i zdrowo. Jakie jeszcze są podstawowe zalecenia lekarzy?

 • Kamień kałowy można usunąć za pomocą błonnika pokarmowego. Pęcznieje on w jelitach i usuwa wszelkie resztki pokarmowe. Najlepiej postawić na błonnik naturalny, jak na przykład znakomitą mieszankę gotową Fibra Vitale.
 • Dobrze jest zwiększyć w swojej diecie ilość produktów zawierających błonnik, a więc warzyw, owoców, kasz,  pieczywa pełnoziarnistego, czy też płatków owsianych.
 • Najlepiej ograniczać ilość spożywanych produktów zwierzęcych, a także dań ciężkich i tłustych.
 • Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ bez nich błonnik pokarmowy nie jest w stanie zadziałać.
 • Należy też zadbać o aktywność fizyczną i każdego dnia przynajmniej spacerować.

Czytaj o zabiegu hydrokolonoterapii.

One Response to Jak może powstać kamień kałowy?

 1. Sara16 napisał(a):

  Słyszałam, o czym takim jak detoksykacja organizmu . Podobno jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się kamieni kałowych.Czy ktoś może mi wytłumaczyć na czym to dokładnie polega ? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *