Dieta oczyszczająca jelita z kamieni kałowych

Coraz więcej osób skarży się w dzisiejszych czasach na poważne problemy z układem pokarmowym. Pojawiają się u nich wzdęcia, bolesność brzucha, gazy, a także zaparcia i biegunki. Najczęściej wina leży po stronie osoby chorej, ponieważ prowadzi ona niewłaściwy tryb życia i przede wszystkim, jada niezdrowo. Skutkiem takiego żywienia mogą być na przykład przewlekłe zaparcia, które szybko prowadzą do powstawania kamieni kałowych.

Co to są kamienie kałowe?

Takie kamienie, to złogi treści pokarmowych, które nie zostały strawione i zalegają w końcowym odcinku jelita grubego, a więc w odbytnicy. Tworzą one bardzo zbitą i twardą masę, która pozbawiona jest wody i swoim wyglądem przypominają właśnie kamienie. Najczęściej zwykła perystaltyka jelit nie jest w stanie poradzić sobie z takimi kamieniami kałowymi i zalegają one w jelicie od kilku do nawet kilkunastu dni, co jest niezwykle niebezpieczne.

Jakie są przyczyny kamieni?

 • Przede wszystkim, jest to siedzący i bierny tryb życia. Osoby, które nie są aktywne fizycznie oraz chore i nie mogące się poruszać, najczęściej skarżą się właśnie na ten problem.
 • Bardzo często również niewłaściwa dieta prowadzi do powstawania kamieni. Są to produkty wysoko przetworzone, fast foody i jedzenie pozbawione błonnika. Takim osobom zalecana jest dieta oczyszczająca jelita z kamieni kałowych.
 • Przyczyną może być też wypijanie zbyt małej ilości płynów, a przede wszystkim wody mineralnej. Zaleca się, aby przeważała ona w ciągu dnia. Zdrowa dorosła osoba powinna wypijać minimum dwa litry wody niegazowanej w ciągu dnia.
 • Niekiedy winne są również hormony. Osoby, u których występują zaburzenia hormonalne najczęściej skarżą się właśnie na zaparcia i kamienie kałowe.

Niezależnie od konkretnej przyczyny, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie i pozbyć się uporczywych zaparć, ponieważ kamienie kałowe są groźne i mogą powodować wiele nieprzyjemnych dla organizmu skutków.

Dieta oczyszczająca jelita z kamieni kałowych

Osoba cierpiąca na kamienie i złogi kałowe, powinna zacząć od zmiany swojej codziennej diety. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dieta może oczyścić jelita ze złogów i pobudzić perystaltykę jelitową do pracy. Jakie są podstawowe wskazania lekarzy i dietetyków?

 • Przede wszystkim, zaleca się jak największe spożycie naturalnego błonnika pokarmowego. Jest to składnik, którego nasz organizm nie trawi, a który pęcznieje w jelitach, na skutek absorpcji wody. Dzięki temu jest on w stanie bardzo dokładnie oczyścić jelito grube z zalegających w nim resztek pokarmowych i ułatwić wypróżnianie. Błonnik pokarmowy można znaleźć w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, ale również w wielu owocach i warzywach, które zjadamy ze skórką. Poza tym, można również kupować gotowe mieszanki naturalnego błonnika, jak na przykład Fibra Vitale.
 • Dieta powinna być wysokoresztkowa. Warto zrezygnować na jakiś czas z białka zwierzęcego na korzyść warzyw i kasz. Wspaniale regulują one pracę jelit i poprawiają proces wypróżniania.
 • Posiłki powinny być spożywane regularnie, najlepiej o stałych porach, a ich porcje stosunkowo niewielkie.
 • Należy unikać produktów ciężkich i tłustych, na przykład smażonych w głębokim tłuszczu. Warto przerzucić się na gotowanie oraz pieczenie w folii.
 • Poza jedzeniem, koniecznie należy dbać też o podaż płynów. Każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej dwa litry wody mineralnej niegazowanej, poza innymi płynami.

Taka dieta oczyszczająca jelita z kamieni kałowych powinna dość szybko przynieść rezultaty i pomóc w walce z zaparciami oraz z kamieniami. Poza tym, można też stosować niektóre zioła. Warto zaparzać sobie koper włoski, miętę pieprzową, czy kwiat lawendy, ponieważ pomagają one w procesach trawienia.
Poza samą dietą, ważna jest również aktywność fizyczna i sport. Wspaniale wpływają one na układ pokarmowy i procesy wydalnicze organizmu.

Jakie mogą być skutki kamieni kałowych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne skutki mogą przynieść nieleczone kamienie kałowe. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że znajdują się w nich toksyny, które powinny być jak najszybciej usuwane z naszego organizmu. Jeżeli dojdzie bowiem do mikrouszkodzenia jelita, toksyny te wydostają się do organizmu i powodują powstawanie szeregu chorób autoimmunologicznych, jak na przykład zespół Haschimoto lub reumatoidalne zapalenie stawów. Poza tym, najczęściej dochodzi również do ostrego stanu zapalnego w samym jelicie grubym.

U większości osób, które skarżą się na kamienie, najczęściej przewlekłe zaparcia powodują również powstawanie bolesnych i dokuczliwych hemoroidów, z którymi ciężko się później walczy. Zalegające złogi powodują otyłość brzuszną i problemy zdrowotne, a niekiedy nawet wypadanie odbytu.

Kamieni nie wolno więc bagatelizować i jeżeli sama dieta nie jest w stanie pomóc, najlepiej skorzystać z pomocy lekarza proktologa, który z pewnością zaleci odpowiednią terapię farmakologiczną. Lepiej uważać jednak na środki przeczyszczające, ponieważ bardzo szybko rozleniwiają one jelito i mogą prowadzić do jeszcze gorszych zaparć.

One Response to Dieta oczyszczająca jelita z kamieni kałowych

 1. Emila29 napisał(a):

  W jakich produktach znajdę naturalny błonnik ? Właśnie zaczęłam dięte i szukam produktów , które pomogą mi oczyścić organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *